روند بهبود شفافیت و نقدشوندگی بازار سرمایه متوقف نمی شود

روند بهبود شفافیت و نقدشوندگی بازار سرمایه متوقف نمی شود


حسن امیری، معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین گشایش دومین دوره رقابت معاملات الگوریتمی  ضمن قدردانی از اقدامات یاسر فلاح ، مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس و عملکرد این شرکت، گفت: ما در بازار سرمایه اهداف مختلفی را دنبال می کنیم. اما آن چیزی که عموم مردم از ما انتظار دارند، دو نکته اساسی و مهم است: یکی بحث شفافیت و دیگری نقد شوندگی. نهاد ناظر برای این دو پارامتر مهم برنامه ریزی های متعدد و اقدامات ویژه ای انجام داده و شاخص ها نشان دهنده وضعیت مطلوب هر دو پارامتر است.

حسن امیری ادامه داد: شاخص بسیار اثر گذار، نقد شوندگی است. ما باید در بازار سرمایه این اطمینان را به وجود بیاوریم که اکر کسی در این بازار ورود کرد و هر موقع خواست خارج شود، امکان نقدشوندگی سریع برای وی وجود داشته باشد. روند بهبود شاخص های نقدشوندگی هم مثبت است  و ما موفق شدیم  سال جاری شاهد نقد شوندگی بالا باشیم.

معاون سازمان بورس با اشاره به اینکه برای بهبود نفدشوندگی بازار به فرهنگ سازی و اقدامات نهادی نیاز داشتیم، گفت: بازار گردانی و صندوق های بازارگردانی، ورود ابزارهای مختلف و اقدامات فرهنگی کمک کرد تا نقدشوندگی بازار افزایش داشته باشد.

وی افزود: با توسعه بازار سرمایه به ویژه طی دو سال اخیر و افزایش حجم و ارزش معاملات و ورود سرمایه گذاران جدید، استفاده از امکانات بین رشته ای اهمیت بیشتری پیدا کرده است و یکی از نمودهای اصلی این موضوع هم بحث الگوریتم است.

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس با تاکید بر اینکه باید فرهنگ سازی عمق معاملات الگوریتمی بازار سرمایه را افزایش دهیم، گفت: رقابت معاملات الگوریتمی بهترین ابزار توسعه این نوع معاملات است. این رقابت زمینه ای را فراهم می کند که ما بتوانیم در این عرصه سرمایه گذاری بیشتری کنیم. بهره گیری از الگوریتم سطح تحلیل در بازار را گسترش می دهد.

حسن امیری افزود: افزایش سرعت تحلیل، سرعت اجرای دستورات، کاهش خطا و پرهیز از تصمیمات احساسی، اهداف الگوریتم ها است.

وی ابراز امیدواری کرد سبدگردان ها و بازارگردان ها از  فضای دومین دوره رقابت های معاملات الگوریتمی با جذب نخبگان بهره برداری کنند و گفت: امیدواریم در چند هفته ای که این مسابقات برگزار می شود شاهد تحولات اساسی باشیم، به گونه ای که در پایان این دوره ، بتوانیم این جمع بندی را داشته باشیم که به نسبت دوره اول الگوریتم های پیچیده تر و متنوع تر ی خلق شده و شاهد افزایش پیوند بازار سرمایه و نخبگان حوزه فن آوری اطلاعات باشیم.